Studerar du termin 3 på Juristprogrammet och vill sysselsätta dig utöver dina studier? Är du serviceinriktad, noggrann och trivs med att arbeta självständigt? Då är jobbet som Paralegal på Swedbank Compliance något för dig!
Om jobbet
Till huvudkontoret i Sundbyberg söker vi nu en paralegal till Bankens compliancefunktion på deltid med start hösten 2018. Tjänsten omfattar cirka 30-40% och under sommaren finns möjlighet att arbeta heltid.
Tjänsten erbjuder varierande arbetsuppgifter såsom att stötta avdelningens Compliance Officers med administrativ support, enklare juridiska utredningar, utförande av olika granskningar (ex. inom penningtvättsområdet), dokumentation av kontakter med Finansinspektionen och upprättande av olika rapporter. Tillsammans med din paralegalkollega koordinerar du såväl arbetsuppgifter som schemaläggning.
Du kommer att tillhöra avdelningen Group Compliance Office, vilken är en central enhet inom bankens compliancefunktion som ansvarar för samtliga complianceprocesser som spänner över hela koncernen, t.ex. outsourcing, intressekonflikter och bevakning av externa regler. I enheten Group Compliance arbetar idag 6 heltidsanställda specialister och en deltidsarbetande student.
Profil
Vi söker dig som studerar termin 3 och framåt på juristprogrammet med goda vitsord.
Du bör vara serviceinriktad, noggrann och trivas med att arbeta självständigt samt ha en god social förmåga.
Varför jobba hos oss? – Felix Möller, Paralegal
Att jobba som Paralegal på Swedbank innebär att man får stort ansvar och delaktighet inom gruppen man arbetar med redan från sin första dag. Arbetsuppgifterna är många och berör flera olika områden inom banken vilket ger stor inblick i bankens verksamhet som helhet men också möjligheten att träffa många olika människor och dra nytta av deras erfarenheter. Att själv få ansvara för mina egna uppgifter och områden inom bankens compliancefunktion är något som jag upplever skiljer tjänsten från många av mina studiekamraters deltidsarbeten. Möjligheten att själv styra över planering och schemaläggning gör att tjänsten går utmärkt att kombinera med studierna. Det jag framförallt uppskattar med att jobba på just Swedbank är samarbetsviljan och respekten som finns mellan kollegorna oavsett vilken arbetsgrupp man tillhör eller position man innehar.
Varför jobba med mig? – Carlos Barriuso, Head of Group Compliance Office
Jag är jurist med en examen ifrån Uppsala universitet och började arbeta på Swedbank 2010 och har under min karriär bl.a. arbetat på Finansinspektionen och DnB. Min nuvarande tjänst som chef för enheten Group Compliance Office har jag haft sedan juni 2015 och drivs framförallt av förändrings/ utvecklingsarbete och har ”frihet under ansvar” och ”skratt och glädje” som ledstjärnor. För att inte helt fastna i jobb och familj, så försöker jag lägga energi på att träna och kommer under 2018 bl.a. att försöka genomföra en iron man-
Vi kan komma att påbörja urvalet under ansökningstiden och välkomnar din ansökan så snart som möjligt.
Inte något för dig? – tipsa en kollega om jobbet!
We have done our media selection for recruitment and declines us therefore contact with ad sellers or sellers of other recruitment services.